خیزش گردوخاک و افزایش آلودگی هوا تا روز سه‌شنبه مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از خیزش گردوخاک درپی افزایش سرعت وزش باد تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت در بعضی نقاط استان، خبر داد.

منصور شیشه‌فروش در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، اظهار کرد: افزایش سرعت وزش باد تا ۸۰ کیلومتر بر ساعت در مناطق شمال شرق نائین، انارک، جندق، خور وبیابانک و جنوب سمنان، منجر به خیزش گردوخاک در مناطق مذکور و شهرستان‌های منطقه مرکزی استان از جمله اصفهان شده است.

وی با بیان اینکه وضعیت موجود تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت، افزود: وضعیت مذکور موجب افزایش آلودگی هوا، ماندگاری ذرات گردوغبار، کاهش دید و کیفیت هوا در مناطق مرکزی و صنعتی، شرق و شمال شرق استان اصفهان شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ضمن تاکید بر اجتناب از انجام هرگونه فعالیت منجر به افزایش گردوخاک و آلودگی هوا نظیر عملیات معدنی و خاکبرداری، خاطرنشان کرد: افراد آسیب‌پذیر از قرار گرفتن در فضای باز پرهیز کنند.

وی تصریح کرد: شهروندان ضمن استفاده از ماسک، ورزش نکردن در فضای باز، مشارکت در کاهش انتشار آلودگی‌های ناشی از خودروها و صنایع و آتش نزدن ضایعات و بقایای گیاهی و کشاورزی، حفاظت از تأسیسات در برابر باد را در دستور کار خود قرار دهند.
(۱۲ تیر ۱۴۰۱ - ۲۰:۵۳)

سفر مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان به شهرستان ناییندر جلسه‌ای که بمنظور رفع مشکلات شهری نایین برگزار شد پیرامون رفع نقاط حادثه خیز شهرستان نایین، پروژه‌های راهسازی، طرح جامع و ... تصمیم گیری شد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در جریان سفر خود به شهرستان نایین با همراهی محمد بناییان معاون شهرسازی و معماری و روسای ذیربط این اداره کل، ضمن بازدید میدانی از پروژه های حوزه راه و شهرسازی این شهرستان در جلسه ای که به ریاست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان و با حضور بخشداران، شهرداران، دهیاران و روسای شورای اسلامی شهر و روستا برگزار شد، حضور یافت.  

در این جلسه مباحثی پیرامون برنامه ریزی برای رفع نقاط پرحادثه شهرستان نایین، پیشرفت پروژه حدفاصل سه راهی چوپانان به مشجری، طرح جامع نایین و موضوعات تغییر کاربری مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص آخرین وضعیت پروژه عملیات احداث و بهسازی راه اصلی محور نایین – انارک – خور – طبس (حدفاصل سه راهی چوپانان به مشجری) اظهار داشت: احداث و تکمیل این مسیر یکی از اولویت های اداره‌کل راه و شهرسازی استان بوده لذا حل مشکلات اعتباری آن بسیار حائز اهمیت است.  

 وی افزود: طرح بزرگ و ملی جاده طریق‌الرضا (مسیر بین اصفهان و خراسان‌رضوی) که این محور را به  بزرگراه دوبانده تبدیل می کند و موجب افزایش ایمنی در تردد و جلوگیری از وقوع تصادفات رخ ‌به‌ رخ در این محور می شود از سال ۱۳۸۹ عملیات اجرایی آن از سمت نایین آغاز شد و تا کنون سه فاز از آن به بهره‌برداری رسیده است.   

 قاری‌قرآن بیان داشت: قطعه بعدی این پروژه حدفاصل سه راهی چوپانان به مشجری است که به طول ۳۰ کیلومتر بوده، عملیات اجرایی آن بصورت بتن غلطکی – آسفالتی درحال انجام است و مبلغ قرارداد این میزان از پروژه نیز بیش از یکهزار و ۲۹۱ میلیارد ریال است.  

وی در خصوص وضعیت طرح جامع نایین اظهار کرد: مبحث تامین اعتبار این طرح در حال انجام است و تا پایان تیرماه قرارداد مرحله دوم طرح جامع شهر نایین منعقد می‌شود.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با بیان اینکه مشاور این طرح مورد تایید وزارت راه و شهرسازی بوده و با دقت و حساسیت ویژه اقدامات مورد نیاز در این خصوص را بعمل می آورد اذعان داشت: با توجه به اعتبار ویژه در نظر گرفته شده برای طرح حفاظت و احیای بافت‌های تاریخی نایین، مشاور منتخب در ادامه طرح جامع، این پروژه که دارای اهمیت ویژه‌ای برای شهر نایین است را نیز پیش می‌برد.  

گفتنی است در این جلسه پیرامون مباحث تغییر کاربری اراضی نیز بحث و تبادل نظر صورت پذیرفت.  
(۱۰ تیر ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷)

شورای مشترک اداری شهرستان نایین و استان اصفهاندر نشست مشترک شورای اداری استان اصفهان و شهرستان نایین برنامه ریزی برای رفع مشکلات در حوزه های مختلف به ویژه راه و شهرسازی بعمل آمد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی (اصفهان)؛ نشست مشترک شورای اداری استان اصفهان و شهرستان نایین به منظور بررسی و رفع مشکلات مختلف این شهرستان با حضور سید رضا مرتضوی استاندار اصفهان، علیرضا قاری‌قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی برگزار شد.    

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص موارد مطرح شده در این نشست اظهار داشت: در شورای اداری استان اصفهان و شهرستان نایین موارد مختلفی در حوزه راه و شهرسازی مطرح و به تصویب رسید که از جمله مهمترین این مصوبات می‌توان به برنامه ریزی برای منابع مالی و تکمیل پروژه‌های عمرانی اشاره کرد.    

وی افزود: در حوزه مهندسی و ساخت مباحثی مرتبط با تحویل موقت تقاطع غیرهمسطح مسکن مهر نایین و پروژه راهسازی محور انارک- چوپانان در این جلسه مطرح و به صورت ویژه مورد بررسی قرار گرفت.    

 قاری‌قرآن در خصوص مباحث مطرح شده پیرامون حوزه مسکن شهرستان نایین اذعان داشت: برنامه طرح نهضت ملی مسکن شهر نایین یکهزار و ۵۵ واحد طی چهار سال است و با توجه به ثبت نام بعمل آمده سه هزار و ۶۶۷ نفر متقاضی بهره مندی از مزایای این طرح در شهر نایین بوده اند. همچنین ۳۸۴ نفر نیز برای شهر انارک ثبت نام کردند.  

وی بیان داشت: تامین مصالح از بازارهای تعادلی برای طرح نهضت ملی مسکن این شهر به منظور کاهش هزینه های ساخت، تسریع دستگاه های خدمات رسان در ارائه خدمات، الحاق اراضی و بازآفرینی شهری از دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود که در رابطه با آن تصمیم گیری شد.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان هدف از برگزاری این جلسات را هم اندیشی، تعامل و همکاری در راستای رفع مشکلات شهرستان عنوان کرد و گفت: ایجاد توسعه پایدار و استفاده از ظرفیت‌های ویژه شهرستان نایین مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و همکاری همه نهادهای ذیربط است.    

 وی اولویت‌بخشی، رسیدگی به مسائل و کسب رضایت مردم را از وظایف اصلی برشمرد و گفت: سفرهای شهرستانی و حضور مسئولین در شهرستان ها موجب تسهیل در ارائه خدمات مطلوب به جامعه و فتح بابی جهت رفع مشکلات است.    

گفتنی است: شورای اداری استان اصفهان و شهرستان نایین در ادامه سفر مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان به این شهرستان برگزار شد و مسائل و مشکلات توسعه ای شهرستان نایین مطرح و در خصوص رفع این قبیل معضلات تصمیم گیری شد.  
(۹ تیر ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۱)

پیگیری و حل مشکات شهرستان با چندین مصوبه پیگیری و حل مشکات شهرستان با چندین مصوبه

در نهمین سفر شهرستانی استان به شهرستان نایین آبرسانی به ۱۱۷ روستای این شهرستان به تصویب رسید.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ مرکز اصفهان؛ استاندار اصفهان گفت: بخشی از این مصوبات در راستای حل مشکلات راه، آب، گردشگری، واحد‌های تولیدی، پساب، شیمی پارک عناصر معدنی و حوزه بهداشت و درمان در شورای مشترک اداری استان و شهرستان به تصویب رسید.

سید رضا مرتضوی افزود: همچنین مقرر شد ۶۵ روستا تا پایان شهریور از شبکه آب پایدار بهره‌مند شوند.
وی با اشاره به اینکه گاز رسانی به بخش انارک و چوپانان در دستور کار قرار گرفت که بخشی از پشتیبانی اعتبارات مربوط به سفر رئیس جمهور است گفت: در این سفر برای احداث شهرک فراوری عناصر معدنی به وسعت ۳۵۰ هکتاری تصمیم گیری شد.
مرتضوی افزود: تکمیل ساختمان آزمایشگاه مرکزی شهرستان، ایمن سازی مناطق حادثه خیز در حوزه راه‌های این شهرستان از دیگر مصوبات این سفر است.
(کد خبر: ۳۴۹۳۳۴۴ -۰۸ تير ۱۴۰۱ - ۱۹:۵۰)

مقالات دیگر...