ثبت تصویر یوزپلنگ ایرانی در منطقه عباس‌آباد نایین

محیط زیست: سال ۱۳۸۷ مردم محل به ما گزارش داده بودند که یک قلاده یوزپلنگ به همراه دو یا سه توله مشاهده کرده اند.
احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان از ثبت تصاویر یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش عباس آباد خبر داد. او گفت: هفته گذشته پس از حدود ۱۴ سال تلاش‌های همکاران ما به ثمر نشست و سه تصویر از یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین ثبت شد. او گفت: سال ۱۳۸۷ مردم محل به ما گزارش داده بودند که یک قلاده یوزپلنگ به همراه دو یا سه توله مشاهده کرده اند. 
مهر: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان از ثبت تصاویر یک قلاده یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش عباس آباد خبر داد.

احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان در حاشیه نشست زیست‌بوم گفتگو اظهار کرد: هفته گذشته پس از حدود ۱۴ سال تلاش‌های همکاران ما به ثمر نشست و سه تصویر از یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین ثبت شد.

او با اشاره به اینکه سال ۱۳۸۷ مردم محل به ما گزارش داده بودند که یک قلاده یوزپلنگ به همراه دو یا سه توله مشاهده کرده اند ادامه داد: چندین بار در این منطقه دوربین نصب شد که نتیجه‌ای نداشت، اما هفته پیش با وجود اینکه باران و سیل دوربین را برده بود؛ محیط‌بانان ما پس از چندین ساعت در مسیر سیلاب دوربین را پیدا کردند، خوشبختانه حافظه دوربین سالم بود و تصاویر زیبای یوز ثبت شده بود.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان با بیان اینکه جنسیت این یوزپلنگ نر است، اضافه کرد: مشاهده این یوزپلنگ بیانگر پایدار بودن زیستگاه است؛ البته این مهم برای ما اثبات شده بود و پیش از ثبت تصویر حضور این یوزپلنگ در عباس آباد درخواست ثبت معدن داشتیم که مخالفت کردیم.

پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد با وسعت۳۲۰ هزار هکتار در شهرستان نایین در شرق استان اصفهان قرار گرفته‌است.

این منطقه یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های یوزپلنگ و از زیستگاه‌های منتخب طرح حفاظت از یوزپلنگ آسیایی است. علاوه بر یوزپلنگ آسیایی جمعیت قابل توجهی از گونه‌های کمیاب و در خطر انقراض کشور از جمله گربه شنی، شاه‌روباه، هوبره، جبیر، زاغ بور و بحری در آن زیست می‌کنند.

(انتخاب: کد خبر: ۷۱۶۸۶۴ - تاریخ انتشار: ۲۰ : ۱۴ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۱)