روایت زندگی نقاش نوگرا

روایت زندگی نقاش نوگرا

«مستند فرهنگ» یکشنبه، بیست و یکم شهریور ماه به روایت زندگی محمود جوادی‌پور، نقاش، گرافیست و از پیشگامان هنر نوگرای ایران اختصاص دارد.

به گزارش ایسنا، استاد محمود جوادی پور در تهران متولد شد و در سن ۹۲ سالگی درگذشت. وی در رشته‌های گرافیک، نقاشی، تصویرسازی و چاپ دستی فعالیت داشت و در دانشگاه تهران و هنرستان هنرهای زیبا هم تدریس می‌کرد.

از جوادی پور به عنوان یکی از نخستین پایه‌گذاران جنبش نقاشی نوگرای ایران تجلیل شده‌ است و به همین سبب از وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی نشان عالی دریافت کرد. آثار این هنرمند در برخی موزه‌های ایران و آمریکا نگهداری می‌شوند. پدرش در سن ۱۵ سالگی از کرمان به تهران مهاجرت کرد و در اوقات فراغت به طراحی نقش قالی می‌پرداخت. حدود سال ۱۳۱۷ که به عنوان ناظر هزینه معادن انارک در نائین انجام وظیفه می‌نمود، ساعات بیکاری اش را با استفاده از سنگ‌های معدنی، خاک‌ها، رسوبات معدن و انواع مواد طبیعی دیگر بهنوعی نقاشی می‌پرداخت که از نظر هنری بسیار با ارزش و زیبا بود.

محمود جوادی‌پور در سال ۱۳۱۲ گواهینامه ششم هنرستان صنعتی ایران و آلمان در تهران در رشته آهنگری و ماشین‌سازی دریافت کرد. در سال ۱۳۲۲ جوادی‌پور به عنوان نقاش چاپخانه در بانک ملی ایران به صورت نیمه وقت استخدام شد و با مطالعه و تلاش، شیوه چاپرنگی عکاسی را آزمود و موفق شد اولین کار چاپ رنگی را در همان سال انجام دهد. وی نمایشگاه‌های متعددی با حسین کاظمی، احمداسفندیاری، مهدی ویشکایی و هوشنگ آجودانی برگزار کرد.

«مستند فرهنگ» کاری از گروه تولید و تامین رادیو فرهنگ است که امروز به تهیه کنندگی فاطمه محمدیان فر ساعت ۱۵:۳۰ پخش می شود.
(۲۳ شهریور ۱۴۰۰ / ۱۲:۲۹ - کد خبر: 1400062317125)