28
چهارشنبه, فوریه

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی؛ طی حکمی از سوی رضا مراد صحرایی، وزیر آموزش و پرورش؛ علی پورکمالی انارکی، به عنوان «رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی» منصوب شد.

بر اساس این گزارش عصر امروز شنبه، مورخ پنجم اسفند ۱۴۰۲ وزیر آموزش و پرورش با حضور در جمع اعضای هیأت رئیسه دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، ضمن تکریم و تقدیر از زحمات و خدمات جمال الدین مهدی نژاد، سرپرست دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، علی پورکمالی انارکی را به عنوان «رئیس دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی»، منصوب کرد.

گفتنی است پورکمالی، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی و دارای مدرک «دکتری مهندسی مکانیک با گرایش طراحی کاربردی» از دانشگاه تربیت مدرس است که پیش از این سمت هایی نظیر: «مدیر گروه ساخت و تولید» و «مدیر برنامه ریزی آموزشی» و قریب ۱۰ سال «معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی» دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی را در کارنامه فعالیت های اجرایی خود به ثبت رسانده است.

شایان ذکر است پورکمالی، استاد تمام دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی است که علاوه بر مسؤولیت های اجرایی، تدریس در دانشگاه، تألیف چندین کتاب دانشگاهی، ارائه مقالات و پژوهش های کاربردی، حضور در همایش ها و کنفرانس های ملی و بین المللی را نیز در سوابق علمی و پژوهشی خود ثبت کرده است.

انارک: نگین کویر، با رازهای نهفته از دل تاریخ در قلب کویر ایران، در ۷۵ کیلومتری اصفهان، شهر انارک با معماری منحصر به فرد و تاریخ پرفراز و نشیبش، منتظر کشف شدن توسط گردشگران ماجراجو و تاریخ‌دوستان است.

به گزارش سلام نو آنطور که الی گشت نوشته است هیچ کس به طور دقیق نمی‌داند قدمت انارک به چه زمانی باز می‌گردد. برخی مورخان آن را به دوران ساسانیان یا حتی پیش از آن نسبت می‌دهند، در حالی که عده‌ای دیگر معتقدند که این شهر در دوران صفوی یا قاجار بنا شده است.

انار، نامی گویا:

نام انارک از انبوه درختان انار این منطقه گرفته شده است. انارهای این شهر به مرغوبیت شهرت دارند. در گذشته، انارک به "انار سینه" و در دوران پهلوی به دلیل تبعید بسیاری از زندانیان سیاسی به این شهر، به "تبعیدگاه سرخ" نیز معروف بود.

معماری کویری:

در گذشته، حصار بلندی دور تا دور انارک را احاطه کرده بود که امروزه تنها خرابه‌هایی از آن باقی مانده است. بادگیرهای متعدد در شهر، یادآور یزد و معماری کویری آن هستند.

خانه‌های خشتی: 

خانه‌های انارک با ارتفاع کم، سقف‌های گنبدی، درب‌های چوبی و پنجره‌های مشبک، نمونه‌ای از معماری اصیل کویری هستند. گنبدهای خشتی با چند لایه کاهگل پوشیده شده‌اند تا از گرمای طاقت‌فرسای کویر بکاهند.

گویشی شبیه به نایین:

مردم انارک به گویشی شبیه به مردم نایین صحبت می‌کنند. باغداری شغل اصلی مردم در گذشته بود، اما با خشک شدن بسیاری از باغ‌ها به دلیل تغییرات آب و هوایی، امروزه بیشتر مردان در معادن اطراف شهر مشغول به کار هستند.

معادن انارک:

انارک به دلیل وجود معادن متعدد، به عنوان یکی از قطب‌های معدنی ایران شناخته می‌شود. معادن مس تالمسی، سرب و روی نخلک، سرب و روی چاه خربزه، آهن خالو حیدر، آهن بته علم، منگنز و مس باقرق از جمله معادن معروف این شهر هستند.

زنان هنرمند:

زنان انارک در کنار فعالیت در باغ‌های باقی مانده، به خیاطی، آشپزی و پخت نان مشغول هستند.

انارک، مقصدی جذاب:

انارک با معماری منحصر به فرد، تاریخ پرمخاطب، معادن متعدد و مردمی هنرمند، مقصدی جذاب برای گردشگران و تاریخ‌دوستان است.

۲ اسفند ۱۴۰۲ - ۲۰:۱۵ -  کد خبر: 55498604

مثلث برمودا ایران کجاست؟ ریگ جن، یک منطقه اسرارآمیز است که به شکل یک مثلث مشهور است و به دلیل وجود خطر مرگ در طول عبور از آن، با نام "مثلث مرگبار برمودا" شناخته می‌شود.

رویداد۲۴: کویر "ریگ جن" یکی از مناطق سخت‌ترین عبور در جهان است. این منطقه یک منطقه کویری است که پر از تپه‌های شنی و باتلاق‌های نمکی است. در حال حاضر، هیچ نشانه‌ای از زندگی در این منطقه وجود ندارد. ریگ جن در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت‌شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد و مساحتی برابر با 3800 کیلومترمربع دارد.

در این منطقه هیچ چشمه یا چاه آبی وجود ندارد و در بیشتر نقشه‌ها این منطقه نام برده نشده است. تنها دو کاوشگر کویر اروپایی در گذشته در سفرنامه‌هایشان به این کویر اشاره کرده‌اند.

ریگ جن، یکی از ترسناک‌ترین و معروف‌ترین مناطق ایران است، با باتلاق‌های سنگین که هر موجود زنده‌ای را به مرگ می‌کشاند. در این منطقه بسیاری از اتفاقات بی‌پاسخ و توجیه نشده رخ داده است و نمک‌زارهای آن به عنوان محل قتل و دفن موجودات زنده شناخته می‌شوند.

ریگ جن کجاست؟

ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است و در حال حاضر تپه‌های ماسه‌ای و تپه‌های ماسه‌ای هرمی (قورد) آن را پوشانده‌اند. تمامی ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوانی است که عمده آنها از دامنه‌های البرز فرسایش یافته شده است.

سقوط و فرو رفتن در گل و لجن در "ریگ جن" ممکن است یکی از خطرناک‌ترین اتفاقاتی باشد که مسافران را به خطر مرگ می‌اندازد. در سال‌های گذشته، هیچ‌کس جرئت عبور از "ریگ جن" و کشف راز این کویر اسرارآمیز را نداشته است، یا اگر هم جرئت داشته باشد، به دلیل عدم آشنایی با منطقه به دست خود کشته می‌شود.

سون‌هدین در سال ۱۹۰۰ "ریگ جن" را کشف کرد و بعدها آلفونز گابریل در سال ۱۹۳۰ از نزدیکی آن گذر کرد؛ اما هیچ‌کدام نتوانستند از این بخش از کویر عبور کنند و مجبور به بازگشت شدند. برخی از داستان‌ها و افسانه‌ها درباره این منطقه وجود دارد که معمولاً به عنوان یک منطقه ترسناک و مرموز توصیف می‌شود. اما بر اساس اطلاعات علمی و مستندات رسمی، ریگ جن یکی از مناطق بسیار سخت‌ترین عبور در ایران است و به دلیل شرایط سخت و خطرناکش، توصیه می‌شود از ورود به این منطقه خودداری شود.

مثلث برمودا ایران کجاست؟

محدوده جغرافیایی ریگ جن

محدوده جغرافیایی ریگ جن به صورت کلی در قسمت غربی کویر مرکزی یا دشت کویر واقع شده و مرزهای آن به شرح زیر است:

شمال: جاده نظامی سمنان به معلمان، ارتفاعات کوه گوگرد، شهرستان گرمسار

غرب: پارک ملی کویر، ارتفاعات نخجیر، کوه طلحه، شیطان کوه، کوه دم و تنگ ظلمات

شرق: محور ارتباطی جندق به معلمان

جنوب: محور انارک به چوپانان و کوه ملاهادی

گسترش ریگ جن از شمال غرب به جنوب شرق است و مساحت آن حدود 90 هزار کیلومتر مربع است. نقطه پایانی این محدوده در شمال شرق به کوه گوگرد و منطقه معلمان، در جنوب به انارک، در شرق به ناحیه جندق و در غرب به پارک ملی کویر می‌رسد.

اگر تاکنون تجربه کویرنوردی نداشته‌اید، توصیه می‌شود که برای اولین سفرتان ریگ جن را انتخاب نکنید. سفر به این منطقه بسیار مشکل و پیچیده است و حتی برای افراد حرفه‌ای نیز توصیه می‌شود با گروهی به این منطقه سفر کنند. برای سفر به کویر، بهترین وسیله انتقال جیپ‌های سبک وزن هستند و حتماً نقشه را همراه داشته باشید.

اگر دستگاه GPS دارید، می‌توانید از آن برای بررسی دقت نقشه‌های خود استفاده کنید. با توجه به پیچیدگی و مشکلات موجود در سفر به ریگ جن و عدم دسترسی به نقشه‌های دقیق، استفاده از GPS می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین مسیر را انتخاب کنید.

مثلث برمودا ایران کجاست؟

برای سفر به ریگ جن، حداقل باید دو هفته آب، بنزین، غذا و وسایل فنی ماشین را همراه داشته باشید. همچنین به یاد داشته باشید که از محلی‌ها کمک بگیرید، زیرا آنها با شرایط محل آشنا هستند و می‌توانند راهنمایی‌های مفیدی به شما ارائه دهند.

اگر از مسیر جندق به سمت ریگ جن حرکت می‌کنید، پس از طی مسیری پرپیچ و خم، وارد یک رودخانه خشک و وسیع می‌شوید. پس از عبور از رودخانه، کوههای شنی و بالا به نظر می‌رسند و وارد منطقه ریگ جن می‌شوید. در این منطقه، زمین‌های شنی و رملی بسیار بیابانی و بی‌سایه هستند و در حین سفر بهتر است از سرایت در ساعات گرم روز خودداری کنید.

در سفر به ریگ جن، باید مواظب باشید که همیشه منابع آب کافی همراه داشته باشید و از آنها استفاده کنید. همچنین، برای ایمنی و اطمینان بیشتر، بهتر است با گروهی سفر کنید و همیشه به دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های محلی‌ها توجه کنید.

در نهایت، قبل از سفر به ریگ جن، بهتر است با تحقیق و بررسی بهتری از مسیر و شرایط محیطی آن آماده شوید و به هیچ عنوان بدون آمادگی کافی و بدون وسایل لازم به این منطقه سفر نکنید.

طلسمی که شکسته شده

در سالهای دور، هیچ کس جرأت سفر به "ریگ جن" و کشف رازهای این کویر مرموز را نداشت یا اگر حتی جرأت داشت، به دلیل عدم آشنایی با این منطقه، از این کویر دوری می‌کرد. سون‌هدین در سال ۱۹۰۰ ریگ جن را کشف کرد و بعد از او، آلفونز گابریل در سال ۱۹۳۰ نزدیکی این منطقه را تجربه کرد. اما هیچ کدام نتوانستند از این قسمتی از کویر عبور کنند و به طور اجباری به سمت یزد سفر کردند و عبور از آن برای کویرنوردان یک رویا بود تا اینکه در سال ۱۹۹۷، طلسم ریگ جن توسط علی پارسا، کویرشناس، شکسته شد. او به همراه رئیس پارک ملی کویر با هواپیما بر فراز ریگ جن پرواز کردند تا ثابت کنند که در ریگ جن چیز معجزه‌آسا وجود ندارد. پارسا یک سال بعد با ماشین به "ریگ جن" رفت و بعد از آن بسیاری از کویرنوردان از این منطقه عبور کردند. البته با استفاده از تجهیزات کامل به گونه‌ای که نه در گرفتاری روح شدند و نه تحت تأثیر جن قرار گرفتند.

بهترین زمان برای سفر به کویر ریگ جن

برای سفر به مناطق کویری ایران، بهتر است فصل‌های خنک را انتخاب کنید تا گرمای روز شما را اذیت نکند. برای سفر به کویر ریگ جن، بهترین زمان از اوایل آبان ماه تا اواخر فروردین است.

مثلث برمودا ایران کجاست؟

خرافات یا وجود اجنه؛ واقعیت کویر ریگ جن

یکی از جذابیت‌های منطقه ریگ جن، شایعاتی است که درباره زندگی ماورالطبیعه در آن منتشر می‌شود. بنابراین، افرادی که به دنبال ماجراجویی هستند و می‌خواهند واقعیت یا ساختگی بودن این مسائل را بررسی کنند، به ریگ جن سفر می‌کنند.

اما واقعیت چیز دیگری است. راستش کویر ریگ جن به اندازه‌ای طبیعی و منحصر به فرد است که تا سال‌ها توضیح دقیقی درباره اتفاقاتی که در آن رخ می‌دهد وجود نداشته است. همین ناشناختگی باعث می‌شود که محلی‌ها برای توجیه این موضوع به دامان ماورالطبیعه گرایش پیدا کنند.

از سوی دیگر، هیچ نشانه حیاتی در قلب ریگ جن مشاهده نمی‌شود. در واقع، می‌توان ریگ جن را به عنوان بیابانی بی‌آب و علف توصیف کرد. این منطقه به اندازه‌ای ناشناخته و گسترده است که جان بسیاری از افرادی که به دنبال کشف آن رفته‌اند را در بر گرفته است. همین موضوع باعث شده که مردم محلی فکر کنند آمار بالای مرگ و میر به دلیل خشم اجنه است.

کویر ریگ جن در کدام استان است؟ کویرگردی در ایران بی‌نظیر و هیجان‌انگیز است با ما همراه باشید تا بدانیم کویر ریگ جن در کدام استان است.

سلام نو _ سرویس گردشگری: کویرها همیشه رازآلود و پر ماجرا بوده‌اند. سراب‌ها، تپه‌های وسیع شنی، صدای باد و آسمان پر ستاره‌ای که به شما نزدیک است، همه از عواملی هستند که به خیال‌پردازی در مورد کویر را دامن می‌زنند.

کویر ریگ جن از شگفت‌انگیزترین و شاید ترسناک‌ترین کویرهای ایران است که باورهای عجیبی در مورد آن وجود دارد، با این حال مقصد جذابی برای کویرنوردان به شمار می‌رود.

سفرهای زیادی به مناطق کویری می شود؛ اما این ناحیه با همه کویرهای معروفی که می شناسید تفاوت دارد؛ ریگ جن تنها می تواند مقصد طبیعت گردان حرفه ای و کویر شناسان متخصص باشد و نباید در سفر به آن بی گدار به آب زد. به یاد داشته باشید که کویر هر چه قدر هم که زیبا و آرام به نظر برسد، به یک باره می تواند بی رحم شود و زندگی تان را بگیرد؛ پس فقط و فقط با افراد متخصص و راه بلد به ریگ جن بروید و جان خود را به بازی نگیرید.

ریگ جن، نام کویری شگفت انگیز، اسرار آمیز و کمی ترسناک در ایران است که با وسعتی در حدود ۴۵۲۶ کیلومتر مربع سومین ریگ زار بزرگ ایران محسوب می شود. البته هنوز توافقی بر سر وسعت این کویر وجود ندارد. برخی می گویند که ریگ جن آنقدر وسیع است که می توان مساحت آن را برابر با بیش از ۳۰ کلان شهر همچون تهران در نظر گرفت اما این تخمین آن قدرها هم نزدیک به واقعیت به نظر نمی رسد چرا که شهری مانند تهران حدود ۸۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

کویر ریگ جن در کدام استان است؟

ریگ جن کجاست

اکنون بیایید ببینیم که کویر ریگ جن کجاست؟ ریجن منطقه‌ای کویری با تپه‌های ماسه‌ای در کویر مرکزی ایران است که در جنوب سمنان، شمال انارک، شرق منطقه حفاظت شده یا پارک ملی کویر، غرب جندق و جنوب شرق گرمسار واقع شده است و یکی از جاهای دیدنی گرمسار محسوب می‌شود. وسعت این کویر پهناور حدود چهار هزار کیلومتر مربع است و در نقشه از شمال غرب به سمت جنوب شرق کشیده شده است. به قسمت جنوب شرقی آن دم ریگ می‌گویند. همان طور که گفته شد، این منطقه کویری پر از تپه‌های شنی بوده و باتلاق‌های نمکی در اطراف آن هستند. در این ناحیه هیچ‌گونه چاه آب یا چشمه آب شیرینی وجود ندارد.

 

بهترین مسیر دسترسی به کویر عجیب ریجن رفتن به بخش شمال شرق پارک ملی کویر است. برای این منظور باید ابتدا خود را به گرمسار برسانید و بعد به پارک ملی دشت کویر بروید. از آنجا وارد جاده سنگ فرش ملک آباد شده و به سمت کویر جن حرکت کنید. قابل ذکر است از آنجا که برای عبور از جاده سنگفرش باید وارد مرز پارک ملی و منطقه حفاظت شده شوید، لازم است تا از سازمان حفاظت از محیط زیست مجوز داشته باشید.

مسیر دیگر از طرف جندق است. در این مسیر ابتدا باید خود را به جندق برسانید که از تهران ۱۷۰ کیلومتر فاصله دارد. بعد از طرف غرب جندق خود را به ریگ جن برسانید.

 کویر ریگ جن در کدام استان است؟

فاصله تهران تا کویر ریگ جن

 

مسافت ۱۳۶ کیلومتر

فاصله زمانی ۱ ساعت و ۳۶ دقیقه

براساس سرعت میانگین ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت

این کویر در میان سمنان و اصفهان جا خوش کرده و بخشی از کویر مرکزی ایران و دشت کویر به شمار می رود و از شمال با کوه گوگردی، از جنوب با کوه ملاهادی و از شرق با جاده دامغان به جندق محدود شده است. اگر بخواهیم موقعیت ریگ جن را به صورت دقیق تر بیان کنیم؛ این کویر در جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق منطقه حفاظت شده کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد و در جنوب غربی دشت کویر از شمال غرب به جنوب شرق کشیده شده است.

پیش از آنکه در مورد دومین راز این کویر اسرار آمیز برای تان بگوییم، باید بدانید که قسمت جنوب شرقی ریگ جن با تپه های ماسه ای محصور شده و این منطقه با نام "دم ریگ" خوانده می شود. در قسمت شمال و شمال غربی دم ریگ، نیز ۵ دیوار ماسه ای در فاصله ۱۰ تا ۲۰ کیلومتری یکدیگر قرار گرفته اند و در حدود ۷۰ تا ۹۰ کیلومتر به سمت شمال امتداد دارند.

یکی از جالب ترین رازهای این منطقه شگفت انگیز در ۳۰ کیلومتری جنوب مرکز ریگ جن نهفته است؛ دقیقا در نقطه تلاقی دیواره پنجم و دم ریگ. این رمز و راز به سنگ های سیاه رنگی مربوط می شود که در این منطقه به چشم می خورند و سرباره های ذوب فلزات معدنی هستند. سرباره محصولی مصنوعی و جانبی است، که از ناخالصی‌های موجود در سنگ فلزات به هنگام جداسازی فلز در کوره‌های ذوب به دست می آید و کاربردهای گوناگونی دارد. با پژوهش های انجام شده بر روی این سنگ ها مشخص شد که این سرباره ها پس از ذوبِ مسِ استخراج شده از ارتفاعات کوه ملاهادی و سایر معادن مس منطقه در اینجا رها شده اند.

کویر ریگ جن در کدام استان است؟

 

 ۱۱ آبان ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۵-  کد خبر: 55473075

مقالات دیگر...