"برگه ای در دست بگیر و یکباره جلوی هریک از کلمات (شرف، وجدان، آزادی، راستی، انتخاب، اختیار، زندگی، حقیقت، رو، دروازه، دوزخ، نیکی، آدم، آسایش، آرامش، افتخار، خانواده، فداکاری، پول، رفیق، مرگ) بی آن که فکر کنی در چند دقیقه، نظرت را بنویس. حالا بگو کی و چی هستی؟ لطفاً برگه را دور ننداز و نگه دار.

انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از نوزدهم تا بیست و پنجم خرداد ماه 1403: 

1- ناشناس: یکی توضیح بده پشه هایی که امسال در بافت قدیم و کوی نارو سینه هجوم آوردن از کجا آب می خوره!؟ علت چیست؟
- ناشناس: این حجم از پشه منشأ آن بی توجهی کسانی است که مخزن آب فاضلاب را با فاصله کم و در بالادست انارک ساخته اند. آیا در این سالیان ندیده بودند که از وقتی پساب فاضلاب انارک با اینکه با فاصله نسبتا زیادی از شهرک و در پایین دست که حتی جهت وزش باد هم به طرف انارک نیست با این حال پشه در شهرک بیداد می کند ولی با این حال این مخزن در جهت وزش باد به سمت شهر احداث کردند و باعث هجوم پشه به شهر شده اند.
2- ناشناس: مشکل دارو برای ما یک مشکل اساسیه. کاش یک داروخونه داشتیم که بتونیم دارومونا تامین کنیم.
3- ناشناس: مشکل در مورد تردد در قبرستان انارک هست. برای رفتن سر خاک اموات، سطوح داخلی قبرستان به جاده ها و کنارگذرها مناسب نیست و بسیار سخته براشون که تردد کنند. لازمه مسئولین شهرداری اقدامی بکنند و چند محل عبور بین جداول برای تردد افراد و رسیدن به سطوح قبور درست کنند و فاصله بین قبور و ارتفاع مناسب باید باشه. مثلا در تکیه شهدا و باغ رضوان اصفهان قبور بهم چسبیده هست و سنگ قبور کوتاه و یکسان هست.
4- ناشناس: از شورای شهر و شهردار انارک تقاضا مندیم شعبه انجمن خوشنویسان در انارک دایر شود.
5- ناشناس: باغچوهای انارک خشک شده. پیشنهاد می کنم چند درخت خوب انار، خرما و سرو کاشت. پسته هم. همچنین آب‌جاده سراشیب بازار و میدونگاهی رو با راهکاری به حوض باقی مانده از باغهای قدیمی منتقل و جمع آوری کنیم و از اون حوض انبار آب قطره ای بکشیم برای درختان مناسب و کم آب. بنظرتون نمیشه این باغچوها رو به به پارکی قابل استفاده تبدیل کرد؟
6- ناشناس: شهرداری بدون فراهم کردن بستر مناسب برای زندگی زمین های بایر تحویل مردم داده. کسی که پول می ده و زمین رو می خره به آب و گاز و فاضلاب نیاز نداره؟
7- ناشناس: برای ما که سالی چند بار برای دیدن پدر مادر و اقوام می ریم انارک بهشته ولی مهم اینه که ساکنین که تمام طول سال اونجا هستن در رفاه باشن و چون اکثرا سنین بالا و بازنشسته هستن مشکلات نداشته باشن.
8- ناشناس: منازل قدیمی را مرمت نمایند.
9- روابط عمومی شهرداری: جلسه هم اندیشی و ارائه راهکار های ایمن و بهداشتی به منظور بهره برداری از سیستم تصفیه پساب فاضلاب شهر انارک و توسعه فضای سبز، پیگیری انشعاب فاضلاب کوی ناروسینه با حضور مهندس خیابانی شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر، مهندسین مومنی مدیر آبفا منطقه نایین و احمدی مدیر آبفا ناحیه انارک و کارشناسان فنی اداره آب و فاضلاب در محل دفتر شهردار برگزار شد که قول پیگیری ویژه انشعاب فاضلاب کوی ناروسینه و همکاری در بهره برداری از تصفیه پساب و همچنین توسعه فضای سبز نتیجه این دیدار بود.
10- مجتمع بهزیستی انارک: خیرین و نیکوکاران علاقمند به برنامه‌ها و کارهای عام المنفعه مجتمع بهزیستی انارک می توانند کمک های نقدی خود را به کارت حساب مشترک بنام های پریسیما طباطبایی و طلعت عبدالخالقی واریز نمایند و فیش واریزی خود را برای خانم مهدوی مسئول بهزیستی ارسال نمایند (۰۹۱۳۲۲۳۰۱۹۸). شماره حساب ۰۲۰۰۳۲۵۳۶۰۰۰۶ و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۱۷۵۱۵۲۵۲۱۷
11- ناشناس: انغوزه انارک عده ای سودجو این گیاه را که طلای گیاهان منطقه هست تیغ زده و شیره ان را به گرانترین مبلغ به کشورهای حاشیه خلیج می فروشند در گذشته نوع تیغ زدن را وارد بودند و کمتر اسیب به این گیاه وارد می گردید اما اکنون متاسفانه نسل این گیاه در حال انقراض. توصیه اینکه منابع طبیعی در محل هایی که سطح شیب دار و رطوبت مطلوب دارد به علاقه مندان به کاشت گیاهان دارویی کم اب و با اب باران و رطوبت زمین سبز و رویش مناسب دارند زمین داده شود تا به کار کاشت و برداشت گیاهان دارویی اقدام نمایند.
- ناشناس: چندین سال پیش دوسال متوالی اجازه تیغ زدن آنغوزه را دادن و صحرای انارک را درو کردن و جاهایی که قبلا با یک ساعت وقت می توانستی آنغوزه بچینی الان با چندین ساعت وقت مقدار ناچیزی برداشت می کنی و اینها بی توجهی به محیط زیست است که بخاطر سود در دراز مدت جز خسران چیزی ندارد.
12- یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند، آقای ذوالفقار فاتح. همگی درگذشتگان یادشان گرامی و خدا بیامرزدشان.

علیرضا قاری قران / اصفهان در دولت سیزدهم، با اجرای ۲۱ پروژه شاخص راه‌سازی در این استان ضمن کاهش تصادفات رخ به رخ، شاهد تسهیل در رفت و آمد کاربران جاده‌ای بوده‌ایم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی از استان اصفهان؛ علیرضا قاری قرآن مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان با اشاره به اجرای پروژه‌های شاخص راه‌سازی این اداره کل در دولت سیزدهم اظهار کرد: اجرای این پروژه‌ها، کاهش تصادفات رخ به رخ، تسهیل در رفت و آمد، صرفه‌جویی در سوخت و صرفه‌جویی در زمان سفر را به همراه داشته است.  

وی بیان کرد: در بازه زمانی سال ۱۴۰۰ تا کنون تعداد ۲۱ پروژه راه‌سازی در قالب اجرای باند دوم، تقاطع غیرهمسطح، تکمیل کمربندی و کنارگذر، مطالعه پروژه، احداث تونل و… در دست اجرا بوده که برای این پروژه‌ها در مجموع ۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان افزود: از جمله این پروژه‌ها می‌توان به اجرای ۱۰.۵ کیلومتر از مسیر پر حادثه محور کاشان به برزک به صورت بزرگراهی، اجرای ۸.۵ کیلومتر از باند دوم مسیر ترانزیت اردستان به کاشان، اجرای ۳.۵ کیلومتر از مسیر ابوزید آباد محمدآباد به صورت باند دوم، اجرای ۷.۵ کیلومتر از باند دوم جاده حسین آباد- ابوزیدآباد فخره کاشان و اجرای۱۲ کیلومتر روکش آسفالت باند دوم نایین به انارک اشاره کرد.  

وی ادامه داد: احداث ۱۲.۵ کیلومتر مسیر باند دوم مبارکه مجلسی بروجن به صورت بزرگراهی، اجرای ۴ دهانه پل هر دهانه ۲۲ متری به همراه ۶ کیلومتر راه‌های دسترسی به پل در پروژه تکمیل کمربندی خمینی شهر به نجف‌آباد اتصال به پل سلیمان خاطر و تقاطع غیرهمسطح شهرک الکترونیک، احداث ۳.۵ کیلومتر از کمربندی وانشان به صورت چهار خطه و اجرای ۵.۵کیلومتر از محورباند دوم تیران به سامان در شهرستان تیران و کرون که جزء مصوبات سفر رئیس جمهور شهید بود، از دیگر پروژه‌هایی بود که از سال ۱۴۰۰ تا کنون در دست اقدام و اجرا شده است.  

قاری قرآن گفت: در دولت سیزدهم، عملیات زیر گذر بویین میاندشت که یکی از نقاط پر حادثه استان است و سال‌های متوالی متوقف مانده بود شامل چهار دهانه ۱۵ متری و ۵ کیلومتر راه دسترسی به آن آغاز شد.  

وی افزود: احداث ۳ دستگاه تقاطع غیر هم‌سطح نوش آباد به همراه ۳ کیلومتر از راه‌های دسترسی به پل و همچنین تکمیل راه‌ها و باقیمانده عملیات پل زیر گذر شهید منصوری به همراه ۴ کیلومتر از راه‌های دسترسی به آن همچنین اجرای ۵.۵ کیلومتر باند دوم و احداث دو دستگاه تقاطع غیر هم‌سطح هر دهانه ۲۴ متری در محل تلاقی محور با آزاد راه کنار گذر غرب در پروژه باند دوم پلیس راه به علویجه نیز در این بازه زمانی اجرا شده است.  

مدیرکل راه و شهرسازی استان اصفهان ادامه داد: از سال ۱۴۰۰ تا کنون اقدامات لازم برای اجرای ۹ کیلومتر باند دوم زواره – اردستان، رفع نقطه حادثه‌خیز کمربندی کمنشچه به طول ۲ کیلومتر، احداث ۷.۵ کیلومتر از باند دوم سه راهی سد به چادگان در شهرستان چادگان، اجرای ۸ کیلو متر از باند دوم در منطقه حادثه‌خیز حسنیچه در پروژه مطالعه و اجرای سه راهی افجان (مبارکه) و سه راهی مهردشت و احداث یک دستگاه تقاطع غیر هم‌سطح ۱۰ متری در نقطه حادثه‌خیز چهار راه زمان آباد به همراه ۳.۵ کیلومتر از راه‌های دسترسی به پل، به عمل آمده است.  

وی از دیگر پروژه‌های شاخص راه‌سازی استان اصفهان در دولت سیزدهم به احداث ۲ دستگاه تقاطع غیرهم‌سطح خوانسارک به همراه ۲.۵ کیلومتر راه‌های دسترسی به پل، حذف و اجرای ۴.۵ کیلومتر از نقاط حادثه‌خیز در مسیر اژیه به ورزنه و حسن آباد – رامشه و احداث تقاطع غیر هم‌سطح کلیشاد و ۴.۵ کیلومتر کمربندی جنوب غربی به همراه ۴ دستگاه زیر گذر ۶ متری و ۸ متری و تقاطع غیر هم‌سطح افجد و همچنین تکمیل تقاطع غیر هم‌سطح آبنیل در ابتدای مسیر اشاره کرد.  

قاری قرآن با بیان اینکه تکمیل تونل خوانسار نیازمند تامین اعتبار است اظهار کرد: به‌منظور رفاه حال کاربران جاده‌ای و جلوگیری از خسارات جانی و مالی، بهسازی و ایمن‌سازی نقاط حادثه‌خیز در اولویت کاری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان قرار دارد.

۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۰۸:۲۰

"آزادی توسط اقلیت، محدود و به بهانه امنیت، گرفته می شود ولی هرچه از دسترس دورتر می شود بدست آوردن آن لذت بخش تر و آزادی عمل دنبال کنندگان، دیدنی تر می شود."

انارک نیوز – "ای مدیر، من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم تو خواه از سخنم پند گیر و خواه ملال". 

چکیده رخدادها و گزیده دیدگاه ها و راهکارها از دوازدهم تا هجدهم خرداد ماه 1403:
1- ناشناس: امروز شاهد خطر بوقوع پیوستن حادثه شدیدی بودم که خوشبختانه ختم به خیر شد و مهارت راننده موجب جلوگیری از یک اتفاق ناگوار شد. راننده تریلر در حال تردد از جاده آسفالت مسیر میدان ورودی انارک به سمت انارک بود که با وجود خرابی و دست انداز مسیر، با انحراف ناگهانی به سمت چپ، خودرو پراید عبوری را در معرض تصادف قرار داد که راننده پراید با مهارت و بصورت معجزه آسایی ظرف چند ثانیه با سبقت سریع و به موقع از تریلر، نجات پیدا کرد. احتمالا موقعیت پراید در نقطه کور تریلر بوده که مانع از دیده شدن توسط راننده تریلر شده بود. لذا استدعا دارم جهت پیشگیری از اتفاقات ناگوار، مسئولین ذیربط از مسیر فوق که تصویر آنرا ارسال میدارم، بازدید و بررسی بعمل آورده و نسبت به ترمیم و بازسازی آن اقدام لازم را بعمل آورند.
- ناشناس: ظاهرا جلو پاسگاه اون سمت بلوار هست .
2- گروه خیرین دستهای مهربانی و سازندگی انارک: تمرکز برچهار محور دارد، ۱. کمک‌های آموزشی و فرهنگی ۲. کمک به درمانگاه انارک و تهیه لوازم تجهیزات پزشکی ۳. کمک هزینه بیماری‌های خاص ۴. همکاری با هلال احمر حوزه انارک در تهیه لوازم امداد و پزشکی و آموزشی. در صورت تمایل اعضای خیر گروه یا سایر عزیزان می توانند کمک های نقدی خود را بصورت ماهیانه و یا چند ماه یکبار به کارت حساب مشترک گروه خیرین واریز نمایند و فیش واریزی خود را برای آقای محمدعلی نعمتی انارکی ارسال نمایند( ۰۹۱۳۳۰۷۳۵۹۴) شماره حساب مشترک 0363704665002 و شماره کارت 6037998181809699
3- ناشناس: کتیبه ای در نخلک ویران شد که مانده ام اصلا دوستدار میراث فرهنگی در شهرستان وجود دارد؟
4- مراسم عزاداری و قرائت دعای کمیل به مناسبت شهادت حضرت جوادالائمه (ع) با حضور محبین اهلبیت در حسینیه شهدای انارک برگزار شد.
5- جلسه هماهنگی و برنامه ریزی گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (ره) در انارک با حضور مهندس جباری بخشدار انارک، مهندس خیابانی شهردار، اعضای شورای اسلامی انارک، امام جماعت چوپانان و سایر مسئولان ادارات و ارگان‌های دولتی و نظامی و انتظامی شهر انارک و روستای چوپانان در بخشداری برگزار شد. مقرر شد که تمام دستگاههای ستادی و اجرایی متناسب‌ با فعالیت و با حداکثر توان خود در راستای هرچه بهتر برگزار نمودن سالگرد مراسم ارتحال امام خمینی (ره) اقدامات لازم را انجام دهند. در همین رابطه مراسم گرامیداشت رحلت امام خمینی (ره) و شهدای پانزدهم خرداد در انارک با مداحی و روضه خوانی مداحان اهل بيت و شعرخوانی در حسینیه شهدای انارک با حضور بخشدار، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد. همچنین حدود ۳۵ نفر از انارک و چوپانان در قالب یک دستگاه اتوبوس به تهران اعزام شدند.
6- یادی هم از کسانی کنیم که دیگر در میان ما نیستند. همگی درگذشتگان یادشان گرامی و خدا بیامرزدشان.

معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان گفت: طرح تفصیلی ۱۹ شهر استان به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ است.

به گزارش اقتصاد آینده نیوز؛ محمد بنائیان معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان در خصوص وضعیت طرح های تفصیلی استان اظهار کرد: از سال ۱۳۹۸ تا کنون (خرداد ۱۴۰۳) تعداد ۲۰ طرح تفصیلی شامل شهرهای چادگان، بهاران، گرگاب، خور، خورزوق، کلیشاد و سودرجان، سفیدشهر، گوگد، گلشهر، رضوانشهر، گلدشت، پیربکران، کوهپایه، دهاقان، شهرضا، داران، بافران، دستگرد، فرخی و شاپورآباد ابلاغ شده است.  
وی افزود: علاوه بر این تعداد ۱۹ طرح به تصویب رسیده و در مرحله ابلاغ می‌باشند که شهرهای فلاورجان، دهق، جوزدان، علویجه، درچه، فولادشهر، زاینده رود، خوانسار، قمصر، منظریه، قهجاورستان، کرکوند، زیباشهر، ابریشم، بادرود، افوس، میمه، دامنه و انارک را شامل می شود.  
معاون شهرسازی و معماری اداره کل راه و شهرسازی استان اصفهان بیان کرد: برای تعداد ۱۹ طرح تفصیلی شامل شهرهای اژیه، تودشک، محمدآباد، ورزنه، کمشچه، بویین میاندشت، عسگران، وزوان، چرمهین، خالدآباد، نیک آباد، طالخونچه، نصرآباد، دیزیچه، خمینی شهر، گز، محمدآباد، قهدریجان و گلپایگان، مرحله اول آن ها تهیه شده و قابل طرح در کمیسیون ماده ۵ است.  
وی گفت: تعداد ۷ طرح تفصیلی شامل شهرهای لایبید، ورنامخواست، سمیرم، نجف آباد، آران و بیدگل، اردستان و زواره نیز در حال تهیه مرحله دوم است.  
هنردان خاطرنشان کرد: طرح های تفصیلی در چارچوب اسناد و ضوابط طرح های جامع و بر اساس حدود ثبتی و ملکی، وضعیت دقیق کابریها، تراکم ها و گذرها را در سطح شهر و به تفکیک محلات واقع در آن مشخص کرده و اولویت‌های مربوط به نوسازی و بهسازی را تعیین می‌کنند.  
گفتنی است: در حال حاضر استان اصفهان با دارا بودن ۱۱۷ شهر از بزرگترین نظام سکونتگاهی و شبکه شهری در بین استانهای کشور برخوردار است، این استان دارای تنوع کاملی از سلسله مراتب طرح های توسعه فرا شهری و شهری است.  

کد خبر: 468762 - ۱۷ خرداد ۱۴۰۳ ۱۰:۲۰

انارک نیوز - مراسم گرامیداشت رحلت امام خمینی(ره)  و شهدای پانزدهم خرداد در انارک

این مراسم با مداحی و روضه خوانی مداحان اهل بيت و شعرخوانی در حسینیه شهدای انارک با حضور بخشدار، شهردار، اعضای شورای اسلامی شهر و اقشار مختلف مردم و مسئولان برگزار شد. همچنین زائران انارکی به حرم مطهر امام خمینی  (ره) اعزام شدند.
حدود ۳۵ نفر از مردم  شهر انارک و روستای چوپانان در قالب یک دستگاه اتوبوس جهت شرکت در سی و پنجمین مراسم ارتحال ملکوتی امام خمینی(ره) به تهران اعزام شدند. این مراسم با بدرقه مهندس جباری بخشدار و آقای کیوانی کارشناس بخشداری و خانواده‌های محترم شهدا و ایثارگران برگزار شد.

#عکاس خبری :مهران مطلبی نیا - 14 خرداد 03

انارک نیوز - "جلسه هماهنگی و برنامه ریزی گرامیداشت سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی(ره) در انارک برگزار شد.

جلسه ستاد هماهنگی بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) و همچنین قیام ۱۵ خرداد صبح روز شنبه دوازدهم  خرداد ماه درسالن جلسات بخشداری انارک برگزار شد.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در آستانه ارتحال رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی(ره) و همچنین قیام ۱۵ خرداد جلسه‌ ستاد هماهنگی بزرگداشت سی و پنجمین سالگرد ارتحال امام خمینی صبح روز
شنبه با حضور مهندس جباری بخشدار انارک، مهندس خیابانی شهردار، اعضای شورای اسلامی انارک، امام جماعت روستای چوپانان و سایر مسئولان  ادارات و ارگان‌های دولتی  و نظامی و انتظامی شهر انارک و روستای چوپانان در بخشداری برگزار شد.
در این جلسه که با هدف ساماندهی و هماهنگی های لازم جهت برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم ارتحال امام خمینی(ره) برگزارشد، بخشدار انارک به شخصيت والای امام خمینی اشاره نمود و اظهار داشت: معرفی شخصیت والای ایشان به نسل جوان در جامعه امری بسیار ضروری می باشد.
جباری بخشدار انارک در ادامه با تقدیر از همکاری دستگاههایی که در اعزام کاروان جهت شرکت در مراسم بزرگداشت ارتحال امام(ره) همکاری نموده اند به تشریح برنامه های سالروز رحلت امام خمینی در بخش انارک پرداخت و اظهار داشت:اعزام زائران به مرقد مطهر امام (ره)، برگزاری مراسم گرامیداشت سالگرد ارتحال ملکوتی آن حضرت در بخش انارک، فضاسازی محیطی با استفاده از بنر و پارچه، برپایی ایستگاه صلواتی، بخشی از برنامه‌های در نظر گرفته شده این روز است.
در ادامه اعضاء به بیان نقطه نظرات خود پرداخته  ودر پایان این جلسه مقرر شد که تمام دستگاههای ستادی و اجرایی متناسب‌ با فعالیت و با حداکثر توان خود در راستای هرچه بهتر برگزار نمودن سالگرد مراسم ارتحال امام خمینی(ره) اقدامات لازم را انجام دهند.

#خبرنگار:مهران مطلبی نیا - 14 خرداد 03

مقالات دیگر...