ظرفیت بالای استان اصفهان برای استفاده از انرژی خورشیدی

ظرفیت بالای استان اصفهان برای استفاده از انرژی خورشیدی مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اصفهان گفت: در مناطق شرق استان یعنی فرماندهی اصفهان و مجموعه فرماندهی‌های تازه تأسیس نائین، انارک، خور و بیابانک و همچنین منطقه شمال استان از جمله کاشان و آران و بیدگل ظرفیت بسیار خوبی داریم که به واسطه روزهای آفتابی این مناطق می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حمید علاقه‌مندان، صبح امروز_ پنجشنبه نوزدهم مردادماه_ در همایش طلایه داران اقتصاد مقاومتی استان اصفهان، اظهار کرد: مسئله اصلاح تفاوت و ناترازی بین تولید و مصرف برق در کشور، اگر به روش‌های قبلی که با استفاده از سوخت‌های فسیلی بود انجام شود عوارض متعددی دارد و منابع ما را تبدیل به آلودگی‌ها و مشکلاتی می‌کند که برای برطرف کردن آنها باید هزینه‌های بیشتری کنیم، بنابراین انرژی خورشیدی کمک زیادی به صنعت برق می‌کند.

وی افزود: طبق آخرین آمار و ارقام، در حال حاضر بین ۳۰ تا ۴۰ مگاوات ظرفیت نیروگاه‌های پشت‌بامی داریم اما برآوردمان این است که در این زمینه تا حد ۱۰۰۰ مگاوات پتانسیل وجود دارد. در روزهای گذشته بیش از پنج هزار مگاوات نیروگاه خورشیدی در اصفهان افتتاح شد، این مسیر باید ادامه یافته و از ظرفیت استان در این زمینه به خوبی بهره‌برداری کنیم.‌

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اصفهان خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این نیروگاه‌های خورشیدی و پرداخت هزینه‌های برق تولیدی آن به مالکان، در بحث درآمدهای اقتصادی به تعداد زیادی از کسانی که دچار مشکلاتی شده‌اند؛ کمک شایانی می‌کند، از جمله به کشاورزانی که بخاطر مشکلات آب زمین‌هایشان امحاء شده است.

علاقه‌مندان با تاکید بر لزوم اجرا و بهره‌برداری نیروگاه‌های خورشیدی، تصریح کرد: در حال حاضر مبلغ پرداختی به ازای هر کیلووات به کسانی که نیروگاه‌های خورشیدی را در پنج سال گذشته نصب کرده‌اند، حدوداً پنج برابر کسانی است که به تازگی شروع کردند، زیرا بر اساس افزایش تورمی که هرساله بانک مرکزی مبلغ خرید تضمینی برق تولیدی نیروگاه‌های خورشیدی را به‌روز می‌کند.

وی با اشاره به بحث زیرساخت‌ها گفت: در مناطق شرق استان یعنی فرماندهی اصفهان و مجموعه فرماندهی‌های تازه تأسیس نائین، انارک، خور و بیابانک و همچنین منطقه شمال استان از جمله کاشان و آران و بیدگل پتانسیل بسیار خوبی داریم که به واسطه روزهای آفتابی این مناطق می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

مدیر عامل شرکت توزیع برق استان اصفهان افزود: در سفر ریاست محترم جمهور به استان، توانستیم در بخش توزیع برق استان و شهرستان ۲۰ میلیارد تومان بودجه مصوب برای زیرساخت‌های لازم داشته باشیم که زمینه پیشرفت در پروژه‌ها را فراهم می‌کند.

علاقه‌مندان تاکید کرد: علاوه بر دیگر مزایای گفته شده، استفاده از انرژی خورشیدی یک پدافند غیرعامل محسوب می‌شود. برای مثال امسال در تابستان شاهد بودیم در نقاطی که محدودیت‌هایی وجود داشت، آن‌هایی که دارای انرژی خورشیدی و قابلیت ذخیره سازی آن بودند، به راحتی توانستند به صورت مستقل از این انرژی استفاده کنند. امروز حتی صنایع هم در تلاش هستند تا وارد بحث استفاده از انرژی خورشیدی شوند.

وی با اشاره به اینکه استان اصفهان توانسته به قطب پیمانکاران خورشیدی‌ها تبدیل شود افزود: تا یکی دو سال گذشته مجبور بودیم پیمانکاران را از نقاط مختلف به استان دعوت کنیم، اما در حال حاضر با کلاس‌ها و دوره‌هایی که دوستان در شرکت برق برگزار کردند، به صادر کننده پیمانکاران این عرصه تبدیل شدیم و این حرکت خوبی در راستای تولید است.

کد خبر 678945 - ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۲